![]() |
Térburkolat építés folyamata, hogyan csináldKategória: TanácsokMegosztom önnel a térburkolás lépéseit, térburkolat építés folyamatát, melyet közel 20 év gyakorlati tudásomból merítettem. |
A térburkolat rétegrendjei:
- térburkoló kő 4,6,8,10 cm vtg- ágyazó, fektető réteg(0-4-es sóder, bazalt vagy mészkő zúzalék 2-4 cm vtg
- teherbíró réteg vagy alépítmény (sóder, murva, beton) 15-40 cm vtg
- meglévő talaj
Ne használjunk önmagában teherbíró réteg építéshez sima sódert, ugyanis nem tömöríthető kellőképpen.
A térburkolás folyamata:

A térburkolat területének kitűzése során az egyik legfontosabb szempont a térburkolat felületi vízelvezetése, oldalirányú lejtések kialakítása. Javasoljuk a min. 2 cm-es méterenkénti lejtést.
Ha a burkolat széleire előregyártott beton szegély elem kerül beépítésre és a burkolat szélei párhuzamosak , akkor 1-2 sor térburkoló követ szárazon (próbaszerűen) ki kell rakni a munkaterület teljes szélességében, hogy a szegélyünk az utolsó kő zárásaként kerüljön beépítésre, elkerülve ezzel a sok vágást és az ebből keletkezett hulladék kidobását, ami önnek kidobott pénz.

A térburkolat terhelésétől függően változó mélységűre szedjük ki a térkő burkolat alapját.
- személy vagy kisebb tehergépjármű terhelésnél 20-35 cm vtg
- nagyobb tehergépjármű(Ifa, Kamaz stb.)vagy, kamion terhelésnél 30-50cm
A fenti javaslatban tömör vastagságot értek.
Egy példa: ha egy 1m x1m x1m-es gödröt ásunk ki, akkor a kiszedett föld mennyiség több lesz mint 1 m3, ugyanis kiásás közben a föld fellazul, ez a lazulás kb. 20%-os.
Ez visszafelé nézve, ha 1m3 laza földet beleteszünk egy 1m3-es gödörbe és visszatöltés közben rétegenként tömörítjük, akkor ez az 1m3 laza föld nem lesz elég arra, hogy megteljen a gödrünk.
A gyakorlat azt mutatja, hogy általában 20-25%-os lazulással és tömörödéssel kell számolni.
Nagyon fontos és lényeges szempont, hogy a kiszedett földtükör mélysége 1-2 cm-en belüli pontossággal legyen elkészítve, erre a munkafázisra érdemes nagyobb figyelmet szentelni, ez azért fontos mert így a rákerülő teherhordó réteg vastagsága is egységes lesz.

3. Tömörítés
A kiszedett földtükröt minden esetben tömöríteni kell lapvibrátorral, padkahengerrel .
A teherbíró réteg tömörítésénél nagyon fontos, ha lapvibrátorral tömörítünk, akkor kb. 10 cm vtg rétegenkénti tömörítést végezzünk, minden egyes réteget legalább háromszor járjunk át lapvibrátorral.
Ha padkahengerrel tömörítünk, akkor 15 cm vtg rétegenkénti tömörítést végezzünk és ugyanúgy rétegenként háromszor.
4. Szegély építés
Első lépésként határozzuk meg a szegélykő irányát és magasságát, az erre a célra használt kitűző karókkal, a kitűző karók közti távolság ne legyen több mint 15 méter, ez azért fontos, mert a karók között kihúzott zsinórt ezen vagy kevesebb távolságon jól kitudjuk feszíteni, az e fölötti távolságnál már nem tudjuk kellő képpen kifeszíteni, ugyanis a zsinór súlyából adódóan be fog lógni.